Sütyen Bedeni Nasıl Bulunur?


Kadınlar için doğru sütyen bedenini bulmak biraz karışık bir konuya dönüşebiliyor. Doğru beden seçimi özellikle sütyen çeşitlerinde büyük önem taşır. Hatalı beden tercih edildiğinde nahoş bir görünüm ortaya çıkmakla birlikte sütyenin kullanımı noktasında da sıkıntı yaşanabilir. Peki, beden nasıl bulunuyor?


Bilmeyenler için bu iç giyim ürünlerinde ölçünün 2 parçadan oluştuğunu belirtmeliyiz. Bunların ilki göğüs altı çevresi ve ikincisi de göğüs ölçüsüdür. Elbette göğüs altının ölçümünde mezurayı göğsün hemen altından geçirerek bir ölçüm yapmalısınız. Bu ölçüler 5’in katları olarak alınır. Örneğin aldığınız ölçü 83 çıktı ve bu durumda sizin sütyen bedeniniz 85 demektir. Sütyenin ölçüleri 70, 75, 80, 85, 90 şeklinde devam eder.


Bu ürünlerin bedenlerine göz attığınızda karşınıza bir de harfler çıkacaktır. Bu harfler kup değerini ifade eder. En küçük olan kup A olarak ifade edilirken B daha büyük, C ise B’den de büyük olan kup için kullanılan harflerdir. Kup ölçümünün ise dikkatli bir şekilde yapılması gerektiğinin altını çizelim. Göğüs çevresi ile göğüs altı çevresini ölçmelisiniz. Bu iki ölçüm ar asındaki fark, sütyenin kup ölçüsüdür. Örneğin göğüs çevresi 94 cm ve göğüs altı çevresi de 79 cm çıktı. Aradaki fark 15 cm’dir ve bu 15 cm B kup sütyen satın almanız gerektiği anlamına geliyor.

Genel olarak kup ölçülerinin hangi harf olarak ifade edildiğini ise şu şekilde sıralayabiliriz:


12 – 14 cm: A Kup sütyen


14-16 cm: B Kup sütyen


16-18 cm: C Kup sütyen


18-20 cm: D Kup sütyen


20-22 cm: E Kup sütyen


Eğer olması gerekenden daha büyük beden sütyen seçimi yaparsanız kup kısımları katlanır ve kırışık bir görünüm sergiler. Daha küçük bedeni seçmeniz durumunda ise kullanım sırasında ciddi düzeyde rahatsızlık hissedebilirsiniz. İşte bu nedenle doğru sütyen bedeninizi bulmalı ve bu bedene uygun modeller arasından seçim yapmalısınız.

Sütyenlerde geniş beden aralığı sunan ve şık tasarımları uygun fiyatla satın almayı sağlayan platformların başında Simisso.com geliyor. Gayet düşük bir bütçe ayırmanız, en kaliteli iç giyim ürünlerini büyük bir keyifle satın almanızı sağlar. İndirimli olarak satın alabileceğiniz iç giyim ürünlerine de mutlaka göz atmalısınız.