Gebelikte Si̇̇nüzi̇tten Kurtulmak İçi̇̇n Doğal Reçeteler

Gebelikte Si̇̇nüzi̇tten Kurtulmak İçi̇̇n Doğal Reçeteler

Gebelikte sinüzit baş ağrısı ve diğer şikâyetlerle birlikte seyrederse ciddi olmasa da bazı sıkıntılara yol açabilir. Gebelikte ilaç kullanımı anneye ve bebeğe bazı zararlar vereceğinden doğal yollarla sinüzit şikâyetleri hafifletilebilir. Gebelikte sinüzitten kurtulmak için doğal reçeteler nelerdir hep birlikte inceleyelim.

Gebelikte Sinüzit Nedir?

Gebelikte artan östrojen seviyeleri burun mukozasında şişmeye ve ödeme neden olur. Bunun sonucu olarak gebelikte sinüzit görülmesi olası bir durumdur. Eğer sadece burun akıntısı varsa deniz tuzlu ya da oksijen suyu katkılı serum fizyolojik spreyler kullanılabilir. Fakat burun akıntısı ile birlikte baş ağrısı ve geniz akıntısı eşlik ediyorsa bu ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Hamile bir kadının daha önceden sinüzit rahatsızlığı varsa gebelikte şiddetlenmesi tamamen hormonlar ile alakalıdır. Sinüzit çok ağrılı bir şekilde devam etse bile gebelikte kimyasal ilaçlara kesinlikle başvurmamak gerekir.

Gebelikte Sinüzit Ağrısı Nasıl Geçer?

Gebelikte sinüzit ağrısı nasıl geçer sorusuna cevap olarak hem ilaç tedavisi ile hem de doğal yöntemler önerilebilir. Sinüs kanalları tıkanacağı için burun deliklerine günde 2 kez serum uygulanmalı ve sıcak su buharı solunmalıdır.

Gebelikte sinüzit ağrısı doğru nefes alamamak ve burun tıkanıklığı nedeniyle oluşur. Bu ağrıyı hafifletmek için nebulizatör kabına 5 ml serum fizyolojik konulur ve sıvı tamamen buharlaşana kadar burun deliklerine çekmeye devam edilir.

Gebelikte Sinüzit Tedavisi Nasıl Olur?

Gebelikte sinüzit en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Gebelikte sinüzit tedavisi için öncelikle uzman bir kulak burun boğaz doktoruna muayene olmak gerekir. Doktorun önerdiği ilaçlar düzenli kullanıldığında sinüzitin etkileri yavaş yavaş kaybolmaya başlar.

Sinüzit burun, kafası, göz ve yüz boşluklarında salgı birikmesine neden olur. Bu salgılar çoğalarak burun tıkanıklığı ve baş ağrısı oluşturur. Gebelikte sinüzit için buğu yapılması da tavsiye edilmektedir. Sıcak su buharı sabah akşam 20 dakika boyunca yapılırsa nefes almada rahatlama gerçekleşir.

Gebelikte Sinüzit İçin Bitkisel Çözümler

Gebelikte oluşan sinüzit rahatsızlığı için yapılan doğal yöntemler nefes almayı kolaylaştırır ve baş ağrılarını dindirir. Bu yöntemler şöyledir:

Kekik Çayı

Gebelikte sinüzit için kekik çayı hem geniz akıntısını giderir hem de öksürüğü hafifletir. Yatmadan önce 1 bardak kaynar suda demlenen 1 tutam kekik çay gibi yudum yudum içilir. Öksürük atakları ve akıntılar için bu çay oldukça faydalıdır.

Papatya ve Okaliptüs Buharı

Kaynayan suya bir tutam papatya, okaliptüs ve portakal kabuğu ekleyin.5 dakika kaynatıp demleyin. Daha sonra bu çayın buharını burnunuza yavaşça çekin.5 dakika aralıklarla tekrar edin. Bu yöntem solunum yollarınızı açmaya yardımcı olacaktır.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi ile boğaz gargarası yapmak sinüzit nedeniyle oluşan geniz akıntısına oldukça iyi gelir.1 bardak suya yarım çay kaşığı elma sirkesi koyun. Daha sonra bu karışımı sabah ve akşam olmak üzere gargara yapın. Kısa sürede etkisini göstermeye başlayacaktır.