Hamilelikte Baş Ağrısına İyi Gelen Şeyler

Hamilelikte Baş Ağrısına İyi Gelen Şeyler

Hamilelikte baş ağrısına iyi gelen şeyler isimli bu yazımızda kadınların gebelik döneminde sıkça şikayetçi olduğu baş ağrısı ve migren sorununa uzman doktorların önerdiği çözümleri bir araya getirdik. Uzmanlara göre baş ağrısı eğer gebelik döneminde yaşanıyorsa bu oldukça normal ve sık rastlanan bir durum.

Migren Gebelik Döneminde Daha Zor!

Önceden migren teşhisi koyulan ancak bu sorunu fazla yaşamayan kadınların, hamilelik döneminde migren nöbetlerinin arttığı ve ağrılarının daha sancılı yaşandığı biliniyor. Hormonsal bozukluklar, kötü beslenme,stres ve endişenin bu durumu tetiklediği gözlemler sonucu ortaya çıktı.

Hamilelikte Baş Ağrısına İyi Gelen Şeyler

Gebelik döneminde en çok şikayet edilen konulardan biri olan baş ağrısına kadınların baş ağrısı nasıl geçer? baş ağrısına ne iyi gelir? gibi sorular sormasına sebep oluyor. İşte baş ağrısını geçirmek için bazı yöntemler;

  • Bitkisel Çaylar İçin

Lavanta çayının eczanede alacağınız bir uyku hapından bile daha etkili bir uyku getirici olduğunu biliyor muydunuz? Sakinleştirici etkisi ile üzerinizdeki stresi almanıza yardımcı olur ve baş ağrısı şikayetlerinizi azaltır. Eğer evinizde lavanta çayı yoksa bunun yerine melisa ve papatya çayı da kullanabilirsiniz.

  • Temiz Hava Alın Yürüyüş Yapın

Kendinizi bunaltacağınız kapalı bir alandaysanız hemen şimdi en yakın markete doğru temiz hava alacağınız kısa bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Açık havada yürümekte tıpkı lavanta çayı gibi stresinizi alacağı gibi baş ağrılarınızın geçmesine de yardımcı olacak.

  • Sıcak Duş Alın

Başınıza doğru tazyikli sıcak su ile duş sırasında masaj uygulamayı unutmayın. Sıcak duş baş ağrısına karşı en çok uygulanan yöntemler arasında yer alıyor ve oldukça işe yarayan bir yöntem.

  • Sık Su İçin

Baş ağrınız olmasa bile uzmanlar tarafından hamilelik döneminde en çok önerilen şeylerden birisi de bol bol su içmek. Gebelikte sıvı kaybı yaşamamak ve baş ağrılarına sebep olmamak için su tüketiminizi arttırabilirsiniz.

  • Buz Koyun

Eğer hiçbir yöntem baş ağrınızı hafifletemiyorsa son çare olarak başınıza buz kabı ve buzluktaki herhangi bir buz ile baskı uygulayın. Bu sayede ağrınızı geçici olarak azaltabilirsiniz ancak bu yöntem uzmanlar tarafından fazla önerilmez.

Baş Ağrısı Yaşayınca Doktora Gitmek Gerekir Mi ?

Hamilelikte baş ağrısı nasıl geçer sorusunu yanıtladığımıza göre bir diğer çok sorulan soruya yanıt verebiliriz. Baş ağrısı söylediğimiz gibi gebelik döneminde daha sık görülür ve sırf bu yüzden doktora gitmeye ihtiyaç yoktur. Eğer haftalardır geçmeyen ağrılar yaşamıyorsanız ara ara baş ağrıları yaşamanız oldukça normal karşılanmalı.

Ancak baş ağrısını uzun süredir geçiremediyseniz ve sizi uykudan uyandıracak derecede baş ağrıları yaşamaya devam ediyorsanız mutlaka bir hekime gözükmeniz gerekebilir. Ayrıca eğer ağrı kesici kullanıyorsanız ve kullandığınız ilaçların faydasını göremiyorsanız büyük ihtimal bu ilaçları henüz bir uzmana danışmadan almışsınızdır. Mutlaka uzman tarafından size önerilecek ağrı kesicileri kullanmaya özen gösterin.